Metaverse Kavramı

Metaverse ya da diğer adıyla sanal evren cihazlar ile insanları fiziksel hayattan ayıran onları zihinsel ya da kurgusal bir evrene götüren kavram ismidir. Metaverse insanları andorid cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde fiziksel dünyadan alıp yapay bir dünyadaymış hissiyatı uyandırır.

Metaverse kavramı ilk kez 1992 yılında bir bilim kurgu romanında geçmiştir. Metaverse adı verilen bu kavramı ilk olarak Seul kentinde denenmiştir. Başta insanların bireysel sınırları için tehdit olarak görülmesi sebebiyle endişe uyandırmıştır.

Bugünün en önemli Metaverse yatırımcıları arasında Microsoft Roblox yer almaktadır. Kavram başlarda insanlara fazla uzak metafizik olarak gelmiştir fakat sonrasında Facebook’un konuyla yakından ilgilenmesi sonucunda kavram daha da yaygınlaşmış ve ön plana çıkmıştır.

Metaverse kavramı teknoloji gelişirse şayet insanlar alışveriş yapmayı, tiyatroya gitmeyi, arkadaşlarıyla bir Kafe de oturmak gibi sosyal aktivitelerini ya da birçok fiziksel eylemini çaba harcamaksızın yapabileceklerdir.

Yakın bir zamanda Amerikalı Travis Scott isimli Rap sanatçısı 2020 yılında bu sanal gerçeklik üzerinde konser bile vermiştir.

Yorum Bırakma

İLETİŞİM
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?